Wykończenie wnętrza w różnych częściach Europy

Niewątpliwie podczas każdego wyjazdu poza granicę naszego kraju zachwycamy się rozwiązaniami architektonicznymi w innych regionach Europy. Nawet jeżeli nasza wiedza z zakresu projektowania przestrzeni nie pozwala na dokładne opisanie widocznych przez nas zmian, to wywołują u nas one poczucie zaciekawienia i zainteresowania.

Uwarunkowania klimatyczne

Zachwyt nad możliwościami oraz stylem w południowej Hiszpanii lub nad włoskim wybrzeżem Morza Śródziemnego nie wziął się z przypadku. Te regiony w Europie charakteryzują się upalnymi latami oraz bardzo przyjemnymi zimami pod kątem temperatury powietrza. Kiedy u nas w listopadzie i grudniu wyciągamy z szafy zimowe kurtki, mieszkańcy Sevilli i Neapolu wciąż mogą spotykać się ze swoimi przyjaciółmi na zewnątrz w barach i restauracjach. Właśnie dlatego tak często znajdziemy marmurowe płytki we wnętrzach kamienic, apartamentów oraz innych budynków rozlokowanych w centralnej części miasta. Marmur należy do atrakcyjnych materiałów, jednak ze względu na mniejszą odporność na temperaturę nie możemy go zastosować wszędzie w polskich domach.

Historyczne nawiązania

Jeżdżąc przez polskie miasta można wyraźnie zauważyć różnice w ich architekturze. Ma to oczywiście związek z burzliwą historią, szczególnie pod koniec XIX i w niemal całym XX wieku. Na terenie Polski możemy znaleźć niemieckie rynki charakteryzujące się kwadratowym planem, sowieckie bloki wybudowane kilkadziesiąt lat temu w trakcie funkcjonowania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ale także wille z czasów dwudziestolecia międzywojennego. To wszystko ma niebagatelny wpływ na kształt dzisiejszej Polski. W wielu innych krajach także możemy dostrzec wyraźne rysy historyczne. Wspomniana już Andaluzja została podbita przez Maurów kilkaset lat temu, co można wyraźnie dostrzec w oryginalnych w tamtym regionie wykończeniach.

Obecnie panujące trendy

W dzisiejszych czasach zupełnie inaczej projektuje się przestrzeń miejską, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj warto pamiętać przede wszystkim o funkcjonalności, która rzadko kiedy idzie w parze z wykończeniami z epoki renesansu czy baroku. W dużej mierze nowoczesne budynki zdominowane są przez szkło oraz metal, co często nie jest w stanie komponować się ze średniowiecznymi budynkami. Tę różnicę widać przede wszystkim w tych krajach, które nie zostały tak bardzo dotknięte wojną, a zmiany ustrojowo-systemowe nie zmieniały biegu funkcjonowania państwa o 180 stopni.