Trzy rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o płytkach marmurowych

Trzy rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o płytkach marmurowych

Płytki marmurowe to niezwykle pożądany, ekskluzywny materiał nie tylko podłogowy. Choć najczęściej spotykany jest w przestrzeniach użytku publicznego takich jak restauracje, hotele czy gabinety Wellnes&SPA, coraz częściej zdarza się, że decydują się na niego również właściciele domów prywatnych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad wyborem marmuru, sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Płytki marmurowe – trzy główne kategorie

Jako że kamienne bloki marmurowe są efektem działania samej Matki Natury, ich wygląd i możliwości wzorów i odcieni są praktycznie nieskończone. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad sto różnych odmian marmuru, a przed zakupem warto poznać trzy główne kategorie, na które materiał ten jest dzielony. Pytając o marmurowe płytki w sklepach, warto wcześniej określić, w której kategorii powinien poruszać się sprzedawca; do wyboru mamy marmur Carrara, czyli popularny biały marmur kojarzony ze starożytną Grecją i Rzymem, w odcieniach bieli chłodnej i ciepłej, z jasnoszarymi żyłkami. Także marmur Calacatta, czyli biały marmur, który posiada żyłki ciemnoszare, nadające charakterystycznego kontrastu, oraz marmur Breccia, czyli w odcieniach ciepłego złota, kremu, głębokich brązów, a nawet i czerwieni.

Polerowane płytki marmurowe są śliskie, ale…

…da się temu zapobiec.

Szlifowane i polerowane płytki marmurowe odznaczają się tym, że gdy są mokre lub wilgotne, stają się śliskie. To znów sprawia, że osoby starsze bądź dzieci oraz osoby z trudnościami w poruszaniu się mogą odczuwać obniżony komfort z użytkowania ekskluzywnej, lecz niepraktycznej dla nich przestrzeni. Z tego powodu wiele osób z bólem rezygnuje z marmuru, jednak… zupełnie niepotrzebnie! Aby zmniejszyć współczynnik poślizgu polerowanego marmuru, wystarczy wykorzystać produkt antypoślizgowy konserwujący powierzchnię podłogi. Produkty takie przeznaczone są do samodzielnego użytku i można zakupić je w wielu sklepach budowlano-wykończeniowych. Ponadto warto zapytać producenta marmurowych płytek o płytki jedynie szlifowane, a nie wypolerowane.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Wydobywanie i obróbka marmuru do formy płytki wymaga znacznie większego natężenia pracy niż w przypadku produkcji płytek gresowych czy ceramicznych. Dlatego marmur, nawet ten z niższej półki, jest dość drogim wyborem podłogowym i ściennym, żal więc byłoby narazić się na straty wynikające z błędów popełnionych w czasie układania. W przypadku tańszych, standardowych płytek ceramicznych, montaż nie wymaga skorzystania z pomocy specjalisty, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej funduszy. Jednak marmur jest materiałem specyficznym i wymaga wprawionej ręki. Ponadto płytki marmurowe należy układać na podkładzie cementowym, odpornym na wilgoć, nie zapominając o fudze lub zaprawie spoinującej, które nie będą piaskowane i nie narażą marmuru na zarysowania.