Jak zabezpieczyć drzwi zewnętrzne przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć drzwi zewnętrzne przed włamaniem?

Ponieważ to właśnie drzwi dla włamywacza stanowią główną przeszkodę przed włamaniem – szczególnie w mieszkaniach na piętrze – dobrze zadbać o dodatkowe systemy antywłamaniowe. I choć do najczęstszych takich systemów należy standardowy podwójny zamek góra-dół, nie jest on Twoją jedyną opcją.

Drzwi zewnętrzne – zacznij od podstaw

Gdy stopień ryzyka włamania jest wysoki – zważywszy chociażby na niebezpieczną okolicę, brak sąsiadów, drogocenne wyposażenie domu i tym podobne warunki – standardowy podwójny zamek to za mało, by uchronić się przed niechcianymi gośćmi. Nie tylko pod Twoją nieobecność, ale również wtedy, gdy przebywasz w domu, skuteczne okazać się może zabezpieczenie dodatkowym łańcuchem. Warto jednak pamiętać, że niewiele może on zdziałać w przypadku chociażby taranowania drzwi. To jeden z prostszych sposobów na pozbycie się ich, naruszając zawiasy. Dlatego w pierwszej kolejności warto zacząć od podstaw. Gdy tylko zakupisz nowe drzwi zewnętrze, sprawdź, na jakich śrubach są one mocowane do zawiasów i futryny. Możesz je wzmocnić dodając kolejne zawiasy i śruby bądź wymieniając te obecne na grubsze niż o standardowych rozmiarach. Dzięki temu drzwi będą stabilniejsze i trudniej będzie je wyrwać.

Inteligentny system zamków w drzwiach zewnętrznych

W ofercie wielu producentów zamków istnieją nieco droższe od standardowych zamki inteligentne oraz zamki o tak zwanym wysokim poziomie bezpieczeństwa; oba rodzaje oferują zróżnicowane formy zabezpieczeń. Na przykład inteligentny zamek ułatwia zabezpieczenie drzwi za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie. W każdej chwili możesz upewnić się, czy na pewno zamknąłeś za sobą drzwi zewnętrzne i w razie potrzeby zamknąć je, wciskając jeden przycisk w aplikacji, zamiast wracać do domu. Za to zamek o wysokim poziomie bezpieczeństwa wykonany jest zwykle z wysokiej jakości stali hartowanej, co oznacza, że jest mocniejszy, opiera się też na nowoczesnej budowie, dlatego trudno go otworzyć  zwykłym wytrychem.

Wciąż najskuteczniejsze: alarmy i monitoring

Trudno jednak mówić o pełnym poziomie bezpieczeństwa, nie rozmawiając o najskuteczniejszych systemach antywłamaniowych. Bo czy najlepszym sposobem zabezpieczenia drzwi zewnętrznych nie jest samo powstrzymanie włamywacza? Pełen system ochrony powinien działać, jeszcze zanim on zbliży się pod drzwi zewnętrzne. Zniechęcić może go jawna kamera bezpieczeństwa.

Niektórzy decydują się również na zakup i montaż dodatkowych drzwi – to także możliwość zainstalowania drugiego zestawu zamków. Choć prawdopodobnie nie najbardziej estetyczny, gdy jeśli zależy Ci na wykorzystanej przestrzeni przedpokoju – obecnie coraz większa liczba projektów bierze je pod uwagę i stara się, by dobrze się prezentowały. Jednak jeśli nie masz na nie pomysłu bądź możliwości, pamiętaj, że dopóki decydujesz się na zamki zaufanych producentów i wybierasz co najmniej jeden z wyżej wspomnianych systemów – nadal możesz cieszyć się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa.