Jak sprawdzić, czy możesz zainstalować w swoim domu fotowoltaikę?

Jak sprawdzić, czy możesz zainstalować w swoim domu fotowoltaikę?

Fotowoltaika to obecnie jedna z najpopularniejszych form odnawialnego pozyskiwania energii. Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku również sprawdzi się to rozwiązanie? To oczywiście zależy. Nie mniej z pewnością warto sprawdzić, czy twój dom w ogóle jest przystosowany do instalacji solarnej. Sprawdź!

Miejsce na dachu

Jak z pewnością się domyślasz, w większości przypadków instalacja fotowoltaiczna zostaje zamontowana na dachu budynku. Oczywiście przestrzeń ta musi być odpowiednio dostosowana i przygotowana. Dach musi pokrywać specjalna farba antykorozyjna, a poszczególne elementy wokół (drzewa, dachy innych budynków) nie mogą w żaden sposób zakłócać ekspozycji na słońce tej części dachu, na której ma w przyszłości znajdować się instalacja. Wiele zależy również od rodzaju dachu, który posiadamy. Dachy wielospadziste bywają bowiem problematyczne, jednak dla doświadczonych i profesjonalnych fachowców nie ma rzeczy niemożliwych. Pamiętaj, aby współpracować z monterami i razem z nimi starać się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla twojego domu.

Miejsce na działce

Jeśli nie możesz zainstalować paneli solarnych na dachu swojego domu, pozostaje ci alternatywa w postaci instalacji na działce. Wówczas musisz przede wszystkim zweryfikować, czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią. Nie mogą znajdować się na niej wysokie drzewa czy budynki, które ograniczyłyby dostęp promieni słonecznych do poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Tę kwestię warto oczywiście skonsultować ze specjalistą, jednak samodzielnie również jesteś w stanie ocenić, czy twoja działka po prostu nadaje się do instalacji. Niejednokrotnie indywidualny projekt domu zakłada również miejsce na instalację paneli, jednak kwestia ta musi zostać odpowiednio zweryfikowana. Jeśli twoja działka również nie jest odpowiednio przystosowana, niestety prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z inwestycji w panele.

Pozostałe elementy

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Szczegółów jest naprawdę wiele. Przede wszystkim należy sprawdzić, w jakiej kondycji jest posiadana instalacja elektryczna, ponieważ ona również będzie musiała zostać zmodyfikowana. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe będzie dalsze korzystanie np. agregaty prądotwórcze pramac. Okazuje się, że nie będzie takiej potrzeby, ponieważ prądu nigdy nie zabraknie! Przeciwnie: jego nadwyżki będziesz mógł magazynować i sprzedawać, zwiększając jednocześnie budżet swojego gospodarstwa domowego. Prawda, że brzmi naprawdę korzystnie?