Galeria w domu? To możliwe!

Galeria w domu? To możliwe!

Domowa ścianka galerii to gratka dla każdego amatora fotografii i, ogólnie, sztuki. Ekspozycja zdjęć, plakatów lub wydruków kreatywnie zaaranżowanych na ścianie w rzeczywistości może wydawać się trudna lub wymagać specjalnych umiejętności. Na pewno przyda się poczucie estetyki, niemniej czasem wystarczy po prostu się poinspirować… Oto krótki przewodnik o tym, jak zrobić własną galerię sztuki w domu.

Którą ścianę wybrać?

Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Niektórzy korzystają ze ścian w przedpokoju, by galerią móc zwracać uwagę wszystkich wchodzących; inni podejmują decyzję, biorąc pod uwagę jasność stanowiska i naturalne światło padające na ścianę. Znaczenie ma także jej wielkość – nie może być za mała, jeśli do wyeksponowania wybrano sporą liczbę elementów. Wybierając, starajmy myśleć przyszłościowo, na przykład czy w okresie świąt będziemy mogli wykorzystać galerię do przystrojenia oraz czy ścianka znajdować się będzie blisko chociażby choinki. Kraków to przykład miasta, w którym dominują kamienice; jeśli w takowej mieszkasz, a stylizacja Twojego mieszkania ma cechy industrialne, wykorzystaj ścianę z cegieł lub imitującej jej fototapety. Dopasuj klimat zarówno do wnętrza, jak i zewnętrza – za oknem.

Co może się przydać?

Tworzenie domowej ścianki galerii wcale nie musi być skomplikowane i nie musi zająć Ci wielu godzin. Choć to właśnie organizacja przestrzeni daje dużo radości, przesadna kombinacja może skończyć się nie aż tak atrakcyjnym efektem. Nie przedobrzaj, dobierając zdjęcia oraz pozostałe elementy galerii; chodzi o to, aby zebrać razem te ulubione, które nie tylko oddadzą artyzm i profesjonalizm Twoich fotografii, ale przede wszystkim oddadzą Twoją osobowość. Nie obejdzie się bez antyram lub ramek, potrzebne mogą być również linki do wieszania obrazów. Niektórzy wykorzystują narzędzia do scrapbookingu, by ozdobić ramy, inni – stawiają na oryginalne zdobnictwo passpartout. Elementy możesz zawiesić na gwózdkach, a nawet postawić na samodzielnie zrobionej półeczce. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz rodzaju ściany, na przykład regipsowej.

Nie tylko obrazy i zdjęcia

Nie musisz stawiać tylko na zdjęcia czy obrazy z hasłami motywacyjnymi. Coraz popularniejsze stają się galerie o motywach roślinnych, na przykład eksponujące plakaty z liśćmi monstery dziurawej. Tym bardziej, jeśli posiadasz bogatą roślinność; ekskluzywne donice warto dopasować kolorystycznie do ram obrazów galerii. Lub odwrotnie – to ramy dopasuj do pozostałych dekoracji w salonie. Warto także wyeksponować przedmioty codziennego użytku – kapelusz, parasol, stary aparat fotograficzny. Wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy!

Powodzenia!