3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając projekt domu
Szukając odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego, często przyszli właściciele nieruchomości pomijają ważne czynniki. Okazje się, że jest parę aspektów, które są niezwykle ważne bez względu na to, czy to gotowy projekt, czy przygotowywany na specjalne zamówienie od zera. Aby uniknąć błędów już na samym wstępie czy budowie domu, w artykule określamy 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać, przy wyborze projektu.
Wybór biura architektonicznego
Jeśli chcemy mieć pewność, że projekt domu będzie najwyższej jakości oraz spełni nasze mieszkalne potrzeby, warto zdecydować się na usługi wyłącznie renomowanego biura architektonicznego. Wybór sprawdzonego biura sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o realizację terminów. Doświadczenie architektów sprawi, że nawet gdy nie będziemy wiedzieli, jakiego projektu dla siebie szukamy, to specjaliści doradzą nam i wskażą istotne rozwiązania projektowe konieczne do wdrożenia. Każdy klient jest inny, dlatego, nawet gdy szukamy nieruchomości premium, to doświadczony architekt ze specjalistyczną wiedzą sprosta naszym wymaganiom. Przy wyborze biura architektonicznego warto sprawdzić, wcześniej realizowane projekty. Taka strategia pozwoli nam znaleźć odpowiednią firmę, która wie jak projektować rodzaje domów. Jeśli chcemy wybudować nowoczesny dom jednorodzinny, to nie ma sensu zatrudniać architekta specjalizującego się w budownictwie tradycyjnym w zabudowie bliźniaczej.
Projekt dopasowany do możliwości działki
Każdy projekt domu musi być dopasowany do możliwości budowlanych działki. To właśnie działka kształtuje możliwości i wyznacza potencjał. Jeśli teren jest podmokły, to trzeba poszukać projektu, który będzie zakładał solidne fundamenty oraz hydroizolację. W przypadku realizowania projektu domu, który zakłada niemożliwe rozwiązania projektowe do zrealizowania na naszej działce, to całe przedsięwzięcie może skończyć się katastrofą. Możliwości każdej działki zazwyczaj są wskazywane w dokumentach planistycznych. Zapisy mogą precyzować na przykład możliwą powierzchnię zabudowy na działce czy powierzchnię zieleni. Warto dokumenty planistyczne sprawdzić, aby założenia projektu domu zgadzają się z przepisami na przykład Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Koszty eksploatacji naszego domu
Każdy projekt domu zakłada konkretne koszty eksploatacyjne. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ dane rozwiązania projektowe determinują na przykład efektywność energetyczną. Dlatego warto wybrać projekt, który zakłada energooszczędne rozwiązania, pozwalające obniżyć koszty eksploatacji do maksimum. Obecnie szczególnie popularne są projekty domów zakładających wykorzystanie odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła.