Posted on

Dokładnie dziesięć lat temu na świat przyszło dziecko twórczości amerykańskiej pisarki Suzanne Collins zatytułowane “Igrzyska śmierci“. Serca czytelników zadrżały, a wyobraźnia milionów fanów zapłonęła, pochłaniając kolejne strony książki, na których opisano losy bohaterki Katniss Everdeen. Jak nastolatka przetrwała niezwykle ciężki czas i walkę z okrutnym systemem, o tym poniżej.

Kilka słów o Katniss

Główną bohaterką “Igrzysk śmierci”, a zarazem osobą prowadzącą narrację w całej książce jest Katniss Everdeen. W lekturze jest wykreowana jest jako szesnastolatka wiodąca życia w najbiedniejszym, dwunastym dystrykcie państwa Panem, które mieści się w Ameryce Północnej, a dokładnie w zrujnowanej Ameryce Północnej. Po śmierci ojca, który zginął w kopalni, Katniss staje się głową rodziny. Aby stanąć na wysokości zadania musi zapewnić środki do przeżycia chorej matce oraz młodszej siostrze, a to ich być albo nie być w okropnie ciężkich czasach.

Głodowe Igrzyska- życie albo śmierć

Stolicą wspomnianego powyżej państwa Panem jest Kapitol, otoczony przez dwanaście walczących o przeżycie dystryktów. Władze Kapitolu żyjące w przepychu a jednocześnie charakteryzujące się niebywałym okrucieństwem, co roku zmuszają podległą sobie ludność do okropnych poświęceń. Każdego roku każdy z podległych dystryktów musi wytypować dwie osoby – dziewczynę i chłopca w przedziale wiekowym od dwunastego do osiemnastego roku życia, aby Ci stawili czoła Głodowym Igrzyskom, gdzie walka toczy się o najwyższą stawkę- życie lub śmierć. Według Kapitolu zabawa jest na tyle pyszna, że turniej należy transmitować na żywo w telewizji.

Postawa godna ukłonów

W czasie wybierania uczestników Głodowych Igrzysk, jedną z uczestniczek zostaje ogłoszona siostra Katniss. Dziewczyna jest przerażona tym co może ją czekać. Na ochotniczkę w zamian za nią zgłasza się sama Katniss. Pomimo faktu, iż ma dopiero szesnaście lat charakteryzuje  się niebywałym sprytem, umiejętnością polowania i ogromnym zmysłem przetrwania. Finalnie ze strony Kapitolu zapada decyzja. Katniss Everdeen oraz Peeta Mellark mają być przedstawicielami dwunastego dystryktu. Bohaterów w czasie turnieju czeka szereg wyzwań, między innymi podejmowanie decyzji z kim zawrzeć sojusz, jak dobrać osoby z danymi umiejętnościami do pokonania przeszkód, gdzie znaleźć kryjówkę przed wrogiem.. Najważniejszym z wyzwań jest jednak to by przeżyć.

Losy Katniss i Peety kończą się szczęśliwie a autorka nie zamierza poprzestać na jednej książce. Powstaje trylogia przedstawiająca dalsze życie trybutów dwunastego dystryktu. Do sprzedaży ma trafić także prequel “Igrzysk śmierci”, czyli opowieść o tym co działo się dużo wcześniej.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com